Eurobus

2014 druga edycja

Co wiemy o Unii Europejskiej?

26 listopada 2014r. w Gimnazjum nr 1 w Barczewie już po raz dwunasty odbył się Konkurs Wiedzy o Krajach Unii Europejskiej – Eurobus, organizowany przez Szkolne Centrum Informacji i wychowawców klas drugich. Tegoroczna impreza była II edycją konkursu, który dotychczas odbywał się w maju. W czasie uroczystości tradycyjnie zmagali się uczniowie klas II, którzy zaprezentowali wylosowane wcześniej kraje unii. Klasa II A zaprezentowała Chorwację, klasa II B – Austrię, klasa II C – Wielką Brytanię, klasa II D – Belgię.

Na widowni, obok klas I i III gimnazjum, zasiedli zaproszeni uczniowie szkół podstawowych z gminy Barczewo: Lamkowa, Bartołt Wielkich, Łęgajn, Kronowa i Barczewa. Zmagania drugoklasistów obserwowali goście: Lech Jan Nitkowski – Burmistrz Barczewa, Hanna Chyżyńska – dyrektor MZOiZ  w Barczewie, Anna Naumczyk – Szałaj – przedstawiciel firmy Europe Direct w Olsztynie, Jacek Korczak – przedstawiciel Nadleśnictwa Wipsowo oraz dyrektorzy szkół podstawowych gminy.

Jako pierwsza wystąpiła klasa II D, przygotowana pod kierunkiem Edyty Elak i nauczyciela wspierającego Remigiusza Marciniaka, która przybliżyła Belgię. Na scenie pojawiły się Smerfy, detektyw Poirot, Thorgal, Lucky Lucke i Daltonowie. Prezentację zakończył słynny szpagat w wykonaniu Van Damma, którego komentarz, skierowany do widowni, rozbawił wszystkich do łez. Jako druga wystąpiła klasa II A, przygotowana przez Piotra Futerskiego i wspierana podczas przygotowań przez Katarzynę Krawczonek. Klasa zaprezentowała Chorwację i jej turystyczne walory. Klasa II B przedstawiła Austrię. Dzięki uczniom tej klasy obejrzeliśmy występ Conchity Wurst oraz piosenkarza Falco. Wychowankowie pani Maryny Chapko zaprezentowali walca wiedeńskiego, usłyszeliśmy kompozycje Straussa i Mozarta, obejrzeliśmy skoki narciarskie w wykonaniu m.in. Thomasa Morgensterna.

Potyczki międzyklasowe zakończyła prezentacja Wielkiej Brytanii. Przybliżyli ją uczniowie przygotowani pod kierunkiem pani  Lidii Zelman. Gimnazjaliści przedstawili najbardziej znane postacie związane z tym krajem. Zobaczyliśmy księżną Kate, Jasia Fasolę czy Harrego Pottera.

Drugą część konkursu stanowił quiz na temat Unii Europejskiej. Pytania kierowane do uczestników sprawdzały wiedzę na temat kultury, geografii, historii krajów unii. Po obradach jury w składzie: Anna Naumczyk – Szałaj (przewodnicząca jury), Alicja Sawicka (dyrektor gimnazjum), Hanna Chyżyńska (dyrektor MZOiZ), ogłoszono wyniki. W konkursie Eurobus 2014

I miejsce zajęła klasa II D
II miejsce – klasa II C
III miejsce – klasa II B
IV miejsce – klasa II A

Nagrodami w konkursie były:

- ognisko dla klasy pod malowniczym grzybkiem w Wipsowie,

- wejście na basen i ognisko na terenie kompleksu wypoczynkowego Star Dadaj,
- spływ kajakowy Pisą,

- wyjazd do kina dla całej klasy.

Fundatorami nagród byli: Nadleśnictwo Wipsowo, firma Europe Direct z Olsztyna  Star Dadaj, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Barczewie, „Kajaki” Barczewo. Wsparcia udzieliło również Centrum Kultury i Promocji Gminy w Barczewie.

Iwona Rudź, nauczyciel Gimnazjum nr 1 w Barczewie

• Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Warmińskiej w Barczewie