Nawigacja

Patron Szkoły/Sztandar Historia szkoły Hymn szkoły Certyfikaty Warunki lokalowe Primus Inter Pares

Patron Szkoły/Sztandar

Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Warmińskiej
w Barczewie

Szkoła bez imienia to jak człowiek bez nazwiska. Na pozór może się realizować, ale brakuje mu swoistej tożsamości. Podobnie jest ze szkołą. Nazwisko łączy rodziny, a posiadanie patrona łączy całą społeczność szkolną. Wybór patrona był trudną decyzją, bo podjęliśmy ją w imieniu przyszłych pokoleń uczniów, którzy będą uczęszczać do naszej szkoły. Historia dała nam ogromną szansę i równie ogromną odpowiedzialność – przed tymi, którzy przyjdą, po nas.

Czas w gimnazjum to bardzo ważny okres w życiu młodego człowieka. Tu kształtuje się charakter i różne postawy wobec życia, a także buduje się hierarchię wartości.

Jakich wzorów szuka współczesna młodzież? Jakiego wsparcia potrzebujemy my, nauczyciele? Jaki patron połączy we wspólnym wyborze rodziny i nasze środowisko? To trudne pytania, które zadawaliśmy sobie dokonując wyboru patrona Naszego Gimnazjum.

Nie mogliśmy znaleźć jednego wzoru, który podobałby się wszystkim, dlatego w naszej nazwie zawarliśmy i wielkich ludzi, którzy mieszkali na tej ziemi i tych zwyczajnych, którzy stanowią nasz naród, bo mamy świadomość, że nie każdy uczeń zostanie wielkim poetą, odkrywcą i naukowcem, ale każdy może zdobyć swój biegun i odkryć swoją gwiazdę.
W naszej nazwie jest przyroda, warmińskie lasy i jeziora, chaty i bociany, złociste łany zbóż, czerwone dachy kapliczek warmińskich i żelazne, przydrożne krzyże. W naszej nazwie jest przeszłość i tradycja. Nie ma miejsca w naszym otoczeniu, które nie byłoby świadkiem historii. Przeszłość jest obecna we wszystkim, czego dokonali nasi poprzednicy. Jest też teraźniejszość – wszystko to, co sami czynimy, jak i również przyszłość – zarówno nasza, jak i ta bardzo odległa, która zawsze będzie związana z Warmią.

Nasze Gimnazjum od początków swego istnienia kultywuje tradycje naszego regionu. Dba szczególnie o to, aby absolwenci mieli świadomość wartości płynących  z kultury regionalnej i potrafili prezentować walory swojej miejscowości. Z myślą o naszych uczniach, w naszej szkole utworzyliśmy fragment chaty warmińskiej i od wielu lat organizujemy uroczystości związane z tą ziemią (wizyta Szemla i sługi, Dzień Rodziny po warmińsku, pasowanie gimnazjalistów po warmińsku), wycieczki po najpiękniejszych zakątkach Warmii oraz konkursy związane z naszym regionem. Jako nauczyciele i rodzice zdajemy sobie sprawę, że tylko człowiek, który zna własne środowisko, własny region może być otwarty na inne niż nasze dziedzictwo kulturowe.
Dlatego też w Programie Wychowawczym zawarta jest wizja naszego Gimnazjum. Jest tam zapis, do którego między innymi dążymy:

"Uczeń, który kończy naszą szkołę, jest przywiązany do Ziemi Warmińskiej i Polski, myśli kategoriami obywatela  Europy i Świata..."

Utożsamianie się z bliskim środowiskiem, poczucie zakorzenienia się i przynależności do określonej wspólnoty, kultury może uchronić jednostkę od zagubienia się we współczesnym, skomplikowanym świecie.

• Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Warmińskiej w Barczewie
    ul. Północna 14